Пошук

Туберкульоз. Профілактика, симптоми та статистика поширення серед населення

Дата: 03.04.2025 12:03
Кількість переглядів: 21

 


   Туберкульоз (ТБ) – це інфекційна хвороба. Туберкульоз передається від однієї людини до іншої через повітря.

Найчастіше туберкульоз вражає легені, де бактерії розмножуються та викликають запалення. Бактерії можуть поширюватися на інші частини тіла через кров чи лімфатичну систему. Таким чином, туберкульоз може вражати лімфатичні вузли, кістки, сечовивідні та статеві органи, центральну нервову систему, шкіру або бути як генералізована інфекція. Туберкульоз виліковний. Обстеження та лікування туберкульозу є безкоштовними для пацієнтів.

Туберкульозні (ТБ) бактерії потрапляють у повітря, коли хворий з активною формою туберкульозу легень чи горла, розмовляє, співає, кашляє чи чхає. Інша людина, яка знаходиться в тому ж внутрішньому просторі, наприклад, у тій же кімнаті, може вдихнути це повітря з бактеріями у свої легені та заразитися.

Туберкульоз не так легко передається. Члени сім’ї, які живуть разом, мають найбільший ризик. Ризик передачі при випадкових контактах дуже низький. Тільки одна третина з тих, хто перебував у контакті з хворим, насправді інфікується.

Туберкульоз не може передаватися через посуд, напої, їжу, одяг чи поверхні.

Ризик передачі туберкульозу може бути знижений: хворому слід негайно звернутися за медичною допомогою. Він/вона повинен(на) суворо дотримуватись інструкцій з лікування. Дотримання безпечного способу кашляти – запобігатиме поширенню бактерій у навколишнє середовище. Регулярне провітрювання (вентиляція) зменшить кількість бактерій у повітрі кімнати. Надворі ризик передачі зазвичай відсутній.

Найбільш частими симптомами туберкульозу є кашель, який триває більше трьох тижнів, і відхаркування мокротиння (мокрота, що виділяється з легенів). Хвора людина може мати підвищену температуру, втрату ваги та підвищену пітливість уночі. Людина може відчувати слабкість та втрату апетиту. Також можуть бути інші симптоми, залежно від того, яка частина тіла вражена.

Зазвичай симптоми туберкульозу розвиваються повільно. На початку хвороби симптоми часто бувають легкими та неясними. Деякі хворі можуть не мати симптомів взагалі. Однак, маленькі діти можуть дуже швидко серйозно захворіти.

Ці симптоми можуть бути ознакою інших захворювань. Існують дослідження, які можуть бути використані для визначення того, чи симптоми викликані туберкульозом чи ні. Людині з одним або декількома з цих симптомів слід звернутися до лікаря.

Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Згідно світової статистики щорік в усьому світі від туберкульозу гине 2 млн. Людей. За оцінками ВООЗ в період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено. Ситуація з туберкульозом в Україні дуже складна - починаючи з 1995 р. зареєстрована епідемія туберкульозу, вона невпинно прогресує та набуває загрозливих масштабів. Щороку помирає від цієї хвороби 10 - 11 тис. хворих на туберкульоз, що становить більше 30 чоловік в день. В 1995 році ВООЗ зафіксувала в Україні епідемію туберкульозу, оскільки кількість хворих перевищувала 1 % населення. Епідемія невпинно прогресує й набуває погрозливих масштабів. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, а 30 хворих помирає.

СТАТИСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ В УКРАЇНІ: ЛЮТИЙ 2025 РОКУ

У лютому 2025 року в Україні зареєстровано 1319 людей з туберкульозом (ТБ):

  • 1009 нових випадків захворювання;
  • 250 пацієнтів із рецидивом;
  • 60 — інші (серед них: люди, які відновили лікування; пацієнти після невдалого курсу лікування; пацієнти з невідомою історією попереднього лікування).

254 людини із загальної кількості мали лікарсько-стійку форму туберкульозу.

У 1225 людей з туберкульозом виявлено легеневу форму захворювання, а у 94 — позалегеневу.

Із загальної кількості на туберкульоз у лютому захворіли 1013 чоловіків та 306 жінок.

214 пацієнтів мали ВІЛ-позитивний статус.

У лютому 2025 року вилікувалося від туберкульозу 944 людини.

 Інформація станом на 11.03.2025.

 

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України

Фото без опису

 


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь