Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі
Відповідно до світової практики адміністрування податків і зборів Меморандумом про економічну та фінансову політику визначено, що зусилля з реформування Державної податкової служби України будуть зосереджені, у тому числі, на розробленні сучасних практик управління комплаєнс-ризиками (ризиками дотримання податкового законодавства), що також закріплено в Національній стратегії доходів до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1218-р.
Порядок реалізації експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі, затверджений Постановою КМУ від 25 липня 2024 року № 854 «Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнсризиками) в Державній податковій службі», визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнсризиками) в ДПС, є методологічною основою та базовим документом для практичної реалізації зазначеної вище реформи.
Запровадження системи управління податковими ризиками забезпечить системність та єдиний підхід до управління ризиками дотримання податкового законодавства в роботі органів ДПС, зосередження зусиль податкових органів на найбільш проблемних питаннях в адмініструванні податків і зборів. Порядок не встановлює жодних нових обов’язків або обмежень для платників податків.
Для більшості платників, які прагнуть дотримуватися податкового законодавства, ДПС зосередить зусилля на спрощенні виконання податкових обов’язків – вжитті проактивних заходів впливу (роз’яснення норм податкового законодавства, аналіз і спрощення за необхідності форм податкової звітності, активна взаємодія з представниками платників податків та експертним середовищем). Реактивні заходи впливу (зокрема, контрольноперевірочна робота) будуть застосовуватися лише для платників з найбільш вагомими податковими ризиками, які визначатимуться централізовано за єдиними правилами в межах, передбачених нормами Податкового кодексу України. Координатором експериментального проекту є Міністерство фінансів України. Уповноваженим органом з реалізації є Державна податкова служба України та її територіальні органи. Реалізація Експериментального проекту – 2 роки.
Детальніше – за посиланням: