22 червня – День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни

Дата: 22.06.2022 09:13

Німецько-радянська війна, яка стала складником Другої світової війни, тривала від 22 червня 1941 року до 8 травня 1945 року. ЇЇ бої стали одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття. Офіційно повідомляють, що війна забрала життя кожного п’ятого українця.

День встановлено в Україні згідно з Указом Президента України “Про День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні” від 17 листопада 2000 р. № 1245/2000.

Бої німецько-радянської війни є одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття. Війна супроводжувалася жорстокістю, масштабними руйнуваннями населених пунктів, знищенням великих груп населення, депортаціями тощо. Близько третини усіх загиблих у Другій світовій війні припадає на німецько-радянську війну. Перебіг війни зумовив поразку Німеччини, а з нею усіх країн Осі у Другій світовій війні.

За підрахунками інституту історії України НАН України, в лавах Червоної армії загинуло 3,5–4 млн українців, у партизанських формуваннях — від 40 до 60 тис., у загонах ОУН та УПА — понад 100 тис. Прямі людські втрати України, за оцінками цього інституту, становлять 8–10 млн, демографічні — 10–13 млн осіб.